Edukatívne hračky sú in

Dieťa potrebuje byť fyzicky i psychicky stimulovanej od útleho detstva. Ak zahrniete do jeho výchovy aj edukačné hračky, uľahčíte mu tak vývoj a zlepšíte jeho jemnú motoriku. Ako postupovať pri výbere edukatívnych hračiek pre deti?

Dôležité je

    - 
vybrať vhodnú hračku v závislosti na veku a stupni vývoja dieťaťa

    - 
vybrať vhodnú hračku, ktorá v dieťati vzbudí záujem objavovať niečo nové, zlepší jeho zručnosti a podporí samostatné učenie

Dôležité nie je

    - 
po akej hračke ste túžili vy, keď ste boli dieťaťom

    - 
akú najexkluzívnejšie hračku ste nedávno objavili v regáloch

 

7 tipov pri výbere edukatívnych hračiek

1. Začnite od základov. Na začiatku zvoľte hračky, ktoré deti učia základné veci. Farby, písmená, číslice. Neskôr môžete pokračovať abecedou, matematikou či pravopisom.

2. Rozdiely sú dobré. Bábätká sa do veľkej miery spoliehajú na všetky svoje zmysly. Preto pri výbere uprednostňujte rozmanitosť. Hračky rôznych tvarov, odlišné na dotyk. Pri nich si dieťa bude všímať rozdielov a zapamätá si ich.

3. Pestré učenia. Uprednostňujte pestré hračky. Hračky rôznych farieb. Pýtajte sa dieťatka, aké farby jednotlivé hračky majú.

4. Hračky, ktoré stimulujú detskú predstavivosť. Napríklad drevená kuchynka pre dievčatká
alebo malý konštrukčné stolík pre chlapcov, ich môžu navnadiť a budovať v nich kreativitu. Tento typ hračiek v nich vzbudzuje túžbu predstierať rôzne situácie, ktoré vidia v bežnom živote. Postupne začnú predstierať rôzne role a hrať sa na rôzne postavy.

5. Nie iba 1 hračka. Nedovoľte, aby si vaše dieťatko hralo iba s 1 hračkou. Aj keď určite bude mať svoju obľúbenú, povzbudzujte ho, aby si rovnako hralo aj s ostatnými.

6. Edukatívne, ale jednoduché. "Low tech" miesto "high tech" alebo "v jednoduchosti je krása" stále platí. S rozvojom techniky sa vyvíjal aj svet hračiek, ale jednoduché hračky ako drevené puzzle, sada stavebných kociek či jednoduchá drevená harmonika by nemali strácať na význame. Ba naopak. Práve tie odborníci považujú za vysoko hodnotné pre vzdelávanie a rozvoj.

7. Vekové odporúčania a recenzie. Pri výbere sa môžete opierať o dostupné vekovej odporúčania výrobcu aj recenzie ostatných spotrebiteľov. Konečný výber by však mal rovnako najviac závisieť na tom, či je hračka vhodná práve pre vaše dieťa a jeho charakter